FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Förpackningen innehåller 50 förstklassiga Premium talgbollar, utan nät. Det är inte konstigt att de här talgbollarna har beteckningen Premium. De är riktiga kaloribomber och har de allra bästa ingredienserna, vilket gör dem till energirika läckerbitar som fåglarna älskar. Finns bara hos Vivara!
• Högsta kvalitet med hög fetthalt tack vare högklassiga fetter, svart solrosfrö och hackade jordnötter
• Talgbollarna är utan nät, eftersom näten kan vara farliga för fåglar
• Till och med i kalla temperaturer förblir talgbollarna tillräckligt mjuka för fåglarna (om det är minusgrader rekommenderar vi att man förvarar talgbollarna inomhus innan man lägger ut dem) och så länge de hänger skuggigt klarar de också varmare temperaturer. Den höga fettandelen gör också att de är vattenavstötande.
Glöm inte att erbjuda talgbollarna i en praktisk talgbollshållare.
Exklusivt hos Vivara. Producerad i Danmark.
| Artikelnummer | 102780119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 280 mm |
| Höjd | 200 mm |
| Längd | 195 mm |
| Vikt | 4 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 480 |
| Huvudingredienser | Bifftalg, Vete, Svarta solrosfrön, Jordnötter |
| Analyserat innehåll | Råprotein 14.5%, Råfett 39.5%, Råfiber 9%, Råaska 2%, Kolhydrater 27% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|