FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Den utmärkta kvaliteten på fett och fröer ser till att fåglarna får en balanserad energi- och näringstillförsel. De stora talgbollarna väger 450 g, är utan nät och kan hängas upp i sitt snöre eller i en speciell korg, som ser till att de inte faller ner på marken. Denna talgbollen gjord av noggrant utvalda växtbaserade ingredienser och innehåller därför inga animaliska ingredienser.
Talgbollar finns att köpa överallt. Oftast är de förpackade i ett nät, vilket kan vara farligt för fåglarna. Ofta är kvaliteten inte heller den bästa. Våra talgbollar är utan nät och av högsta kvalitet.
Fördelarna med våra stora talgbollar med frön:
• utvecklade i samarbete med ornitologer från naturskyddsorganisationer
• utan nät - ofarliga för fåglarna
• hög halt av kalorier
• med fetter och fröer av högsta kvalitet
Rekommenderas av ornitologer från flertalet naturskyddsorganisationer. Finns bara hos Vivara.
Levereras utan korg.
Den utmärkta kvaliteten på fett och fröer ser till att fåglarna får en balanserad energi- och näringstillförsel. De stora talgbollarna väger 450 g och kan hängas upp i sitt snöre eller i en speciell korg.
Innehåller RSPO-certifierad palmolja.
| Artikelnummer | 100960120 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 110 mm |
| Höjd | 110 mm |
| Längd | 70 mm |
| Vikt | 0.48 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 559 |
| Huvudingredienser | Nyjer frö, Svarta solrosfrön, Kibblade jordnötter, Fröblandning, Vete, Vegetabilisk olja |
| Analyserat innehåll | Fukt 7.1%, Råprotein 9.7%, Råfett 40.6%, Råfiber 2.5%, Råaska 1.4% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|