FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
Varukorg
Det här paketet består av en jordnötsautomat med tillhörande skyddsbur av pulverlackad metall, som gör den hållbar och vädertålig. Det rejäla locket fungerar också som ett tak som skyddar maten från regn och snö.
En jordnötsautomat ser till att man alltid kan känna sig säker på att fåglarna inte kan plocka ut hela nötter. Gallret gör att bara mindre bitar kan tas ut och därmed minskar risken för att ungfåglar kvävs av för stora bitar.
Skyddsburen ser till att mindre fåglar som mesar och små finkar kan äta i lugn och ro utan att bli bortjagade av större fåglar. Det bidrar också till att de stora fåglarna inte kan komma åt att länsa mataren.
Jordnötsautomaten och skyddsburen kan enkelt tas isär för rengöring. Skruva bara bort locket, varefter de båda delarna kan tas isär och rengöras med Vivaras speciella borste.
Skyddsburen kan hängas upp med ett av våra stångsystem.
| Artikelnummer | 351600119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 235 mm |
| Höjd | 300 mm |
| Längd | 235 mm |
| Vikt | 0.89 kg |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Blåmes, Talgoxe, Svartmes, Tofsmes, Gråsparv, Pilfink, Rödhake, Bofink, Grönfink, Grönsiska |
| Färg | Svart |
| Material | Plast, Pulverlackerad metall, Metall |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|