FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Kalciummaskar är larverna av den svarta soldatflugan (Hermetia illucens) och är en naturlig näringsrik foderinsekt. Högt proteininnehåll, energigivande fett och aminosyror och unikt högt innehåll av essentiellt kalcium.
Kalciummaskar innehåller ungefär tjugo till fyrtio gånger mer kalcium än andra torkade insekter som den vanligt utfodrade mjölmasken. De kan matas på egen hand eller blandas med annat foder. Lämplig för utfodring på marken på fågelbord eller i hängande matare.
| Artikelnummer | 280530119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 225 mm |
| Höjd | 180 mm |
| Längd | 225 mm |
| Vikt | 0.6 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 522 |
| Huvudingredienser | Kalciummaskar |
| Analyserat innehåll | Fukt 3.12%, Råprotein 34.23%, Råfett 41.72%, Råfiber 6.41%, Råaska 12%, Kolhydrater 2.52% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare, Matarhus, Markmatning, Tubmatare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Blåmes, Talgoxe, Svartmes, Tofsmes, Stjärtmes, Gråsparv, Pilfink, Rödhake, Taltrast, Stare, Koltrast |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|