FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Träbetong låter inte så hemtrevligt, men detta naturliga och gedigna material erbjuder bekväma bon åt trädgårdens fåglar. Blandningen av träfiber och betong bidrar till stabil temperatur i boet, inte så växlande som i andra holkar. Detta är särskilt viktigt under häckningstiden, och ger bättre överlevnadschanser för fågelungarna. De isolerande egenskaperna hos träbetong gör att temperaturen i boet snabbt når upp till den idealiska värmen. Det ger också bättre möjlighet för fåglarna att klara av en andra kull. Den grova strukturen inuti holken gör att ungarna får bra fäste och det blir lättare för dem att lämna boet.
Träbetongblandningen andas, vilket gör att fuktigheten i boet stabiliseras och att det blir mindre kondensbildning. Träbetong är stabilt mot vittring och har lång hållbarhet - flera årtionden. Vår erfarenhet är att sådana holkar oftare blir bebodda än vanliga holkar av trä. Den stabila utsidan ger bättre skydd mot boplundrare, som ekorrar och rovfåglar.
Sammantaget finns det gott om anledningar att ta en närmare titt på vår serie WoodStone- produkter, som också fått toppresultat i tester gjorda av fågelexperter.
| Artikelnummer | 906900119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 256 mm |
| Höjd | 300 mm |
| Längd | 241 mm |
| Vikt | 5.396 kg |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Talgoxe, Gråsparv, Nötväcka, Svartvit flugsnappare |
| Färg | Brun |
| Material | Trä (FSC® 100%), Woodstone |
| Hålstorlek | 32mm |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|