FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Tornfalkar har sedan länge vant sig vid mänskliga omgivningar och har också flyttat in i våra städer. De häckar i kyrktorn, fabriker, på kraftledningar och i magasinsbyggnader. De tar gärna över övergivna kråkbon.
Det här öppna boet ger falkarna en möjlighet att slå sig ner i trädgården. Lägg ett lager mylla, humus från skogsmark, eller torv i boet och sätt upp det på en höjd av minst 5 meter.
Inflygningsöppningen är 42 x 47 cm. Boet har en upphängningsbräda. (Tak 54 x 52 cm)
| Artikelnummer | 903290120 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 530 mm |
| Höjd | 570 mm |
| Längd | 400 mm |
| Vikt | 13.3 kg |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Rödhake, Gärdsmyg, Koltrast, Taltrast, Grå flugsnappare |
| Färg | Grön |
| Material | Trä (FSC® 100%) |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|