FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Se mer, även i svagt ljus: Kite Ursus 10×50 är framtagen för dig som vill ha maximal ljusstyrka och tydliga detaljer. De stora 50 mm objektivlinserna samlar in mycket ljus och ger en klar och kontrastrik bild, även vid gryning, skymning eller i täta skogsmiljöer. Ett utmärkt val för erfarna fågelskådare och naturintresserade med höga krav.
Kite’s avancerade multicoating och högreflekterande prismateknik ger en skarp, klar och naturligt färgåtergiven bild. Den höga förstoringen i kombination med effektiv ljustransmission ger mycket god kontrast, så även små rörelser och avlägsna detaljer syns tydligt.
Den ergonomiska gummiarmeringen och genomtänkta greppytorna gör kikaren bekväm att använda även under längre observationspass. Det stora, mjuktgående fokuseringshjulet möjliggör exakta justeringar, medan den robusta konstruktionen med kort gångjärn ger god stabilitet. Kikaren är helt vattentät och kvävgasfylld och fungerar pålitligt i alla väder.
| Artikelnummer | 977830125 |
|---|---|
| Varumärke | Kite Optics |
| Bredd | 122 mm |
| Höjd | 170 mm |
| Vikt | 940 g |
| Färg | Svart |
| Objektivdiameter | 50mm |
| Förstoring | 10x |
| Utgångspupill | 4.88 mm |
| Ögonavstånd | 17 mm |
| Närgräns | 1.9 m |
| Synfält på 1000 m | 110 m |
| Synfält | 6,3° |
| Dioptriinställning (min-max) | +/- 3 |
| Vattentät | IPX7 |
| Kvävgasfylld | Ja |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|