FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Foderhuset Houston hänger man enkelt upp på plank och murar eller i träd. När man skall fylla på frön eller foderblandningar fäller man bara taket framåt. Sedan dröjer det inte länge förrän de första fåglarna kommer på besök för att äta.
Det flammade träet ger det här fågelbordet ett alldeles speciellt utseende. Träet har värmebehandlats, genom att hettas upp till 180 ⁰C i en syrefattig miljö. Detta förändrar de kemiska strukturerna i träet och gör det mer hållbart. Bristen på syre gör att träet inte brinner upp och varje holk får sin egen struktur.
Hos Vivara finns dessutom en hel serie holkar med samma flammade utseende.
| Artikelnummer | 930650119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 202 mm |
| Höjd | 270 mm |
| Längd | 164 mm |
| Vikt | 0.884 kg |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Gråsparv, Talgoxe, Blåmes, Rödhake, Gärdsmyg, Grönfink, Pilfink, Nötväcka, Svartmes, Tofsmes, Stjärtmes, Entita, Entita, Bofink, Steglits, Stare, Grönsiska |
| Färg | Svart, Brun |
| Material | Trä (FSC® 100%) |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|