FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
Varukorg
Bin är livsviktiga för vår livsmedelsförsörjning, men hotas av en kraftig minskning i antal. Med insektshotellet 'Cuba' ger du solitärbina en idealisk plats. Solitärbihonorna lägger ett litet pollenförråd längst in i hålet och lägger sedan ett ägg där. Sedan stänger hon till kammaren och fortsätter att göra små celler längre och längre ut tills hela hålet är fyllt. Det är spännande att se hur hålen fylls och muras igen och sedan åter töms när ynglen kläcks.
Paketet innehåller fyra stycken små insektshotell på pinnar. Ställ upp dem på ett soligt ställe nära blommor. Tänk på att byta ut dina insektshotell efter hand, eftersom bina bara använder rören till en omgång ägg.
| Artikelnummer | 921340119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 206 mm |
| Höjd | 792 mm |
| Längd | 165 mm |
| Vikt | 0.969 kg |
| Lämpligt djurliv | Insekt, Nyckelpiga |
| Färg | Brun |
| Material | Trä (FSC® 100%) |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|