Uggleholk och kamera
Ange din e-postadress för avisering.
Beskrivning
Med detta specialpaket kan du se vilken skillnad du gör för fåglarna i ditt område med hjälp av en HD-kamera!
Sparvugglor, skogsduvor och kajor häckar naturligt i håligheter i träd eller byggnader, men det blir allt svårare att hitta en lämplig häckningsplats i naturen. Vår holk för berguv ger dessa fåglar en säker plats att bygga bo på.
Denna specialiserade holk bör installeras minst 3 meter ovanför marken i ett relativt ostört område och bör ha en tydlig flygväg till ingången. Sparvugglor och kajor kan använda en holk i ett mer trafikerat område om den placeras högre än 5 meter. Berguvsungar lämnar boet innan de kan flyga, så det är viktigt att de har tillgång till grenar med skydd att gömma sig i under dagen, t.ex. ett murgrönetäckt träd.
Detta paket innehåller en kompakt Green Feathers HD-färgkamera, komplett med mörkerseende så att du kan titta på fåglar när du är på plats. Kameran har inbyggt wifi, så ingen nätverkskabel behövs - se bara till att kameran är ansluten till ström och får en stark wifi-signal. Med gratisappen kan du enkelt visa livebilder eller inspelade bilder av dina fjädervänner med hjälp av en iOS- eller Android-enhet. Videon spelas in i 1080p Full HD med det micro SD-kort som ingår i kamerakitet, och vidvinkelobjektivet ger en utmärkt vy inuti holken. Du kan även dela bilder från din holk så att andra kan njuta av djurlivet i din trädgård!
Tips för vår holk för berguv:
- Lägg i ett lager löst, torrt material, t.ex. träspån eller strimlad bark, innan häckningssäsongen börjar.
- Rengör holken i december genom att försiktigt öppna den genom spärren, ta bort innehållet och sätta tillbaka materialet.
- Tänk på att hålduvor kan bygga bo så sent som i november, så kontrollera alltid om det finns fåglar innan du tar ner holken för att rengöra den.
- Mått: 44 x 55,5 x 37 cm
Mer information
| Artikelnummer | B-90327 |
|---|