FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att ditt besök på vår webbplats ska fungera smidigt, från att komma ihåg dina preferenser till att visa rätt fågelholk.
Varukorg
Talgboll original innehåller en ovanligt varierad fröblandning med bl.a. hela samt skalade solrosfrön, hirs, krossad majs och krossade jordnötter. De är mycket omtyckta av fröätare som sparvar, nötväckor och grönfinkar. Finns bara hos Vivara!
Till och med i kalla temperaturer förblir talgbollarna tillräckligt mjuka för fåglarna (om det är minusgrader rekommenderar vi att man förvarar talgbollarna inomhus innan man lägger ut dem) och så länge de hänger skuggigt klarar de också varmare temperaturer. Den höga fettandelen gör också att de är vattenavstötande.
• Utvecklade i samarbete med ornitologer från naturskyddsorganisationer
• Utan nät - ofarliga för fåglarna
• Hög halt av kalorier
• Med fetter och fröer av högsta kvalitet
Glöm inte en av våra praktiska talgbollshållare
| Artikelnummer | 102130120 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 180 mm |
| Höjd | 120 mm |
| Längd | 60 mm |
| Vikt | 0.6 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 488 |
| Huvudingredienser | Svarta solrosfrön, Majsmjöl, Jordnötsmjöl, Solroshjärtan, Gul hirs, Kalciumkarbonat, Bifftalg |
| Analyserat innehåll | Råprotein 11.3%, Råfett 35.1%, Råfiber 3.7%, Råaska 2.5%, Kolhydrater 39.4% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|