FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
Varukorg
En blandning av kalciummaskar och torkade mjölmaskar. Den perfekta kombinationen för dina trädgårdsfåglar. Kalciummaskar är larverna av den svarta soldatflugan (Hermetia illucens) och är en naturlig näringsrik foderinsekt. Högt proteininnehåll, energigivande fett och aminosyror och högt innehåll av essentiellt kalcium.
Kalciummaskar innehåller ungefär tjugo till fyrtio gånger mer kalcium än andra torkade insekter. De kan matas på egen hand eller blandas med annat foder.
Torkade mjölmaskar är en proteinrik och god matkälla för fåglar. Våra mjölmaskar har fått en växtbaserad kost, vilket gör dem säkra för fåglar att konsumera.
| Artikelnummer | 280540119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 225 mm |
| Höjd | 180 mm |
| Längd | 225 mm |
| Vikt | 0.7 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 480 |
| Huvudingredienser | Torkade mjölmaskar, Kalciummaskar |
| Analyserat innehåll | Fukt 4.65%, Råprotein 45.66%, Råfett 32.06%, Råfiber 6.59%, Råaska 7.96%, Kolhydrater 2.09% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare, Matarhus, Markmatning, Tubmatare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Blåmes, Talgoxe, Svartmes, Tofsmes, Stjärtmes, Gråsparv, Pilfink, Rödhake, Taltrast, Stare, Koltrast |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|