FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Jättetalgbollar med snöre består av två x 450 g stora talgbollar som verkligen lockar in fåglarna till en festmiddag. När vi har tillverkat den har vi varit noga med att välja ingredienser som har så hög kalorihalt som det bara går, eftersom fåglarna behöver få i sig mycket energi. Dessa talgbollarna är tillverkade av noggrant utvalda växtbaserade ingredienser och innehåller därför inga animaliska ingredienser.
Båda talgbollarna har samma kaloririka innehåll, men den ena har dessutom fått ett lager av fettrika svarta solroskärnor. Det beror på att svarta solroskärnor har högre fetthalt än t.ex. de randiga. Det är inte konstigt att de är väldigt uppskattade av fåglarna.
Innehåller RSPO-certifierad palmolja.
| Artikelnummer | 101030120 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 220 mm |
| Höjd | 110 mm |
| Längd | 70 mm |
| Vikt | 0.998 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 529 |
| Huvudingredienser | Fröblandning, Solroshjärtan, Vegetabilisk olja |
| Analyserat innehåll | Fukt 7.7%, Råprotein 7.9%, Råfett 35.3%, Råfiber 2.7%, Råaska 1.5% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|