Hängande fågelbord Garland

- Endorsed and approved by Natagora
- Endorsed and approved by Natuurpunt
- Endorsed by and approved by Vogelbescherming Netherlands
- Plats för fler: flera fåglar kan äta samtidigt
- Rymlig: behöver inte fyllas lika ofta
- Stark lina: hållbar upphängning i träd eller konsoler
- Tillverkad av FSC®-certifierat material
Beskrivning
Garland hängande fågelbord är större än det ser ut. Det erbjuder gott om plats för flera fåglar att äta samtidigt – perfekt om du redan har många besökare vid dina nuvarande matare, eller om du vill bjuda på olika fröblandningar på samma bord.
Det är tillverkat av FSC-certifierat trä och har ett praktiskt tak som skyddar både fåglarna och maten från regn. Det gör att fröna håller sig torra och fräscha längre. Den inbyggda upphängningssnöret är kraftigt och hållbart, redo att hängas i ett träd eller på ett stadigt fäste.
Garland är lätt att rengöra tack vare den smarta kanten som går att fälla upp. Använd en liten skrapa för att enkelt ta bort matrester – snabbt, smidigt och hygieniskt.
De flesta av våra fröblandningar passar utmärkt att använda i Garland, men vi rekommenderar särskilt vår High-Energy No Mess Seed Mix och vår Premium Bird Table Seed Mix. Tänk på att hela jordnötter aldrig bör läggas direkt på ett fågelbord – de ska alltid ges via ett nät så att ungar inte riskerar att sätta i halsen.
Gillar du stilen på Garland? Då blir du säkert glad att höra att det är en del av vår Alpine Collection – en serie produkter med vacker design och praktisk funktion.
Videoklipp
Detaljer
- Sku
- 300150119
- Stämpla
- C J Wildlife
- Bredd
- 480 mm
- Höjd
- 300 mm
- Längd
- 250 mm
- Vikt
- 2.55 kg
- Lämpligt djurliv
- Fågel
- Färg
- Grön
- Material
- FSC-certifierat trä
- Lämplig för
- Blåmes, Bofink, Gärdsmyg, Gråsparv, Grönfink, Koltrast, Rödhake, Steglits, Talgoxe