Fågelmatare Rio för jordnötssmör
- Frosttålig: klarar alla årstider
- Hållbar: tillverkad av 100 % återvunnen plast
- Prisvärt val: perfekt för nybörjare
- Rekommenderad av Europas ledande naturorganisationer
- Tillverkad i Europa – pålitlig och lokal produktion
Beskrivning
Med den praktiska hållaren Rio kan du hänga upp jordnötssmör till de vilda fåglarna i trädgården på nolltid. Skruva helt enkelt av locket och vänd upp glaset i skruvgängan på hållaren. Rio-hållaren är gjord av återvunnet material. Själva gröna hållaren är gjord av återvunnen förpackning, medan suspensionen är gjord av återvunnen polyeten (PET)-flaskor och den lilla träflisen från återvunnet trä. På så sätt får avfallsprodukter ett nytt liv, och vi minskar storleken på avfallsberget.
För bästa resultat kan hållaren användas med jordnötssmör från Vivara. De innehåller mindre salt och är därför hälsosammare. Fåglar tål inte jordnötssmör som är gjort för människor.
Rio-hållaren kan hängas med den 80 cm långa remmen. Hitta en vacker plats i trädgården och njut av fåglarna som snart kommer.
Detaljer
- Sku
- 350070119
- Stämpla
- C J Wildlife
- Bredd
- 90 mm
- Höjd
- 120 mm
- Längd
- 105 mm
- Lämplig för
- Blåmes, Gråsparv, Grönfink, Grönsiska, Pilfink, Rödhake, Stare, Steglits, Stjärtmes, Större hackspett, Talgoxe, Tofsmes
- Färg
- Grön
- Material
- Plast