FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
Varukorg
Liksom när det gäller talgbollar med insekter, erbjuder den här sorten inte bara en massa energi i form av fett, utan också viktiga proteiner. Mjölmask - antingen torkad eller levande- är favoriträtt för många olika slags fåglar. Den här talgbollen kommer att göra succé! Finns bara hos Vivara.
Till och med i kalla temperaturer förblir talgbollarna tillräckligt mjuka för fåglarna (om det är minusgrader rekommenderar vi att man förvarar talgbollarna inomhus innan man lägger ut dem) och så länge de hänger skuggigt klarar de också varmare temperaturer. Den höga fettandelen gör också att de är vattenavstötande.
• Utvecklade i samarbete med ornitologer från naturskyddsorganisationer
• Utan nät - ofarliga för fåglarna
• Hög halt av kalorier
• Med fetter och fröer av högsta kvalitet
| Artikelnummer | 102110120 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 180 mm |
| Höjd | 120 mm |
| Längd | 60 mm |
| Vikt | 0.6 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 494 |
| Huvudingredienser | Bifftalg, Majsmjöl, Jordnötsmjöl, Solroshjärtan, Vete, Gul hirs, Torkade mjölmaskar 1%, Kalciumkarbonat |
| Analyserat innehåll | Råprotein 11.3%, Råfett 34%, Råfiber 2.3%, Råaska 2.4%, Kolhydrater 42.5% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|