FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Energirullarna Acadia är fulla av nyttigheter som fåglarna helt enkelt älskar. De hjälper fåglarna genom den kalla årstiden, med långa kalla nätter, och förbereder dem inför kommande häckningssäsong. Under den tid då fågelungarna matas intensivt, kan de också vara till god hjälp med extra kalorier. Tack vare att de är ihåliga (håldiameter 1,5 cm) är det lätt att trä på dem i det passande foderhuset Acadia (37026) eller i foderhuset Acadia-Duo (37027), som är gjort för två energirullar.
Analys: protein 9,4 %, fett 34,1 %, fiber 1,3 %, mineral 1 %.
Innehåller RSPO-certifierad palmolja.
| Artikelnummer | 102450119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 150 mm |
| Höjd | 100 mm |
| Längd | 70 mm |
| Vikt | 0.7 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 535 |
| Huvudingredienser | Vegetabilisk olja, Majsmjöl, Vete, Blandade frön, Majsbitar, Jordnötter, Olja |
| Analyserat innehåll | Fukt 6.6%, Råprotein 9.4%, Råfett 34.1%, Råfiber 1.3%, Råaska 1% |
| Lämplig för | Fågelbord, Dedikerad matare |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|