FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
Varukorg
Detta naturliga och gedigna material erbjuder bekväma bon åt trädgårdens fåglar. Blandningen av träfiber och betong bidrar till en stabil temperatur i boet och detta är särskilt viktigt under häckningstiden, vilket ger bättre överlevnadschanser för fågelungarna. Det ger också bättre möjlighet att klara av en andra kull. Den grova strukturen inuti holken gör att ungarna får bra fäste och det blir lättare för dem att lämna boet.
Träbetongblandningen andas, vilket gör att fuktigheten i boet stabiliseras och att det blir mindre kondensbildning. Träbetong är stabilt mot vittring och har lång hållbarhet. Vår erfarenhet är att sådana holkar oftare blir bebodda än vanliga holkar. Den stabila utsidan ger bättre skydd mot boplundrare, som ekorrar och rovfåglar. Vår serie WoodStone- produkter har också fått toppresultat i tester gjorda av fågelexperter!
Vid utformningen av denna holk har man tittat speciellt på hur naturliga bohål är utformade. Holken är försedd med ett skydd mot mård, som samtidigt gör det svårare även för andra boplundrare som katter, kråkor och ekorrar.
| Artikelnummer | 907310119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 282 mm |
| Höjd | 344 mm |
| Längd | 253 mm |
| Vikt | 6.546 kg |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Talgoxe, Gråsparv, Nötväcka, Svartvit flugsnappare |
| Färg | Grön |
| Material | Trä (FSC® 100%), Woodstone |
| Hålstorlek | 32mm |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|