FÅGLAR ÄLSKAR FRÖN...
VI ÄLSKAR COOKIES
Vi använder cookies för att göra ditt besök på vår webbplats så smidigt som möjligt. Från att komma ihåg dina preferenser till att visa dig rätt fågelholk.
Nödvändiga cookies och integritetsvänliga analytiska cookies säkerställer att Vivara-webbshoppen fungerar tillförlitligt, säkert och snabbt, samt gör det möjligt för oss att mäta kvaliteten. Dessa cookies är alltid aktiverade. Om du väljer Acceptera alla använder vi även analytiska cookies, marknadsföringscookies och personaliseringscookies. I samband med detta behandlar vi personuppgifter, såsom IP-adress/cookie-ID samt klick- och surfbeteende, och vi kan dela dessa med utvalda (10) partners (se partnerlistan). Du kan när som helst ändra ditt samtycke i vår cookiepolicy, som du även hittar via länken ”Cookies” längst ned på sidan. Mer information: cookiepolicy och integritetspolicy.
🪻 Högsäsongserbjudanden: Spara upp till 150 kr
Varukorg
Fågelfröblandningen för fågelbord innehåller enbart ekologiskt odlade ingredienser (vete, krossad majs, svarta solrosfrön, skalad och krossad havre och gul hirs). Det innebär att inga bekämpningsmedel har använts och ingen konstgödning. Ekologiska produkter är rena och av högsta kvalitet. Den här foderblandningen är mångsidig och är uppskattad av många olika fågelarter.
Den kan läggas i foderhus, på fågelbord, i skålar eller direkt på marken.
Märkt som EU-ekologisk
| Artikelnummer | 130540119 |
|---|---|
| Varumärke | CJ Wildlife |
| Bredd | 300 mm |
| Höjd | 320 mm |
| Längd | 65 mm |
| Vikt | 2.5 kg |
| Kalorier (per 100 g) | 375.24 |
| Huvudingredienser | Ekologiskt vete, Ekologisk majs, Ekologiska svarta solrosor, Ekologisk hirsfrö, Ekologisk havre |
| Analyserat innehåll | Råprotein 11%, Råfett 8.25%, Råfiber 6.72%, Råaska 1.81% |
| Lämplig för | Fågelbord, Matarhus, Markmatning |
| Lämpligt djurliv | Fågel |
| Lämplig för | Blåmes, Talgoxe, Tofsmes, Gråsparv, Pilfink, Rödhake, Bofink, Grönfink, Taltrast, Stare, Gärdsmyg, Koltrast, Nötväcka |
| Cookienamn | Typ | Upphör | Beskrivning |
|---|